مقالات و اخبار

اینورتر ، درایو اشنایدر الکتریک

درایو / اینورتر / آلتیوار چیست؟

اینورتر ، درایو اشنایدر الکتریک

درایو / اینورتر / آلتیوار چیست؟

در واژنامه معتبر انگلیسی درایو بصورت the system used to power a vehicle نامگذاری شده است که به معنای یک سیستمی است که برای تامین انرژی خودرو مورد استفاده قرار میگیرد،مانند الکتروموتور در حوزه اتوماسیون صنعتی.

از لحاظ علم الکترونیک هر گونه تجهیزی که برق مستقیم را به برق متناوب تبدیل کند درایو شناخته میشود. امروزه درایو اشنایدرالکتریک یکی از پرکاربرد ترین و قدرتمند ترین درایوهای مورد استفاده در صنعت میباشد.

درایو اشنایدر الکتریک که یک دستگاه الکترویکی است ، نقش اساسی را در الکتروموتور ها را ایفا میکند که جریان AC را به جریان DC تبدیل میکند ، به عبارت ساده تر جریان مستقیم برق را به جریان متناوب برق تبدیل کرده که این امر برای تامین برق و تجهیزات الکتریکی در ولتاژ منبع تغذیه مفید و مناسب است.

درایو اشنایدرالکتریک در فرکانس و ولتاژ خروجی هم تغییر ایجاد میکند و به همین طریق از دورموتورالکتریکی محافظت میکند و آن را کنترل می نماید درایو اشنایدرالکتریک بصورت هوشمند میزان بار وارد شده به موتور را تشخیص میدهد ومتناسب با همان بار،به موتور جریان میدهد و این جریان در بسیاری از موارد از جریان نامی موتور کمتر است.

درایو های اشنایدر الکتریک بصورت کنترل شده موتور های الکتریکی را روشن و خاموش میکنند

درایو / اینورتر / آلتیوار چیست؟

انواع درایو اشنایدر از نظر ورودی و شکل موج تولید شده

درایوهای اشنایدر الکتریک را میتوان از لحاظ ورودی به دو دسته تقسیم کرد که عبارتند از : درایو تک فاز اشنایدرالکتریک و درایو سه فاز اشنایدرالکتریک  که هر یک در مصارف گوناگون خانگی و صنعتی قابل استفاده هستند.

البته درایو از لحاظ شکل موج تولیدی نیز به انواع درایو موج مربعی ، درایو سینوسی اصلاح شده ، درایو سینوسی خالص ، درایو متصل به شبکه و درایو جدا از شبکه هم متصل میشود.

در ادامه به برخی از ویژگی های درایو اشنایدرالکتریک  می پردازیم :

نسل جدید درایو اشنایدرالکتریک ، درایو هوشمند است. این نوع درایوهای اشنایدرالکتریک قابلیت های زیادی دارند.یکی از ویژگی های جدید این سری درایو اشنایدرالکتریک قابلیت اتصال به شبکه اینترنت اشیا یا  LOT یا

(Internet of Things) تحت پلتفرم جدیدی در محصولات اشنایدرالکتریک با نام Ecostruxure است. با استفاده از این قابلیت مدرن، دستگاه هوشمند درایو اشنایدرالکتریک میتواند با توجه به اطلاعاتی که از کل سیستم برق دریافت میکند ، مدار را تحت کنترل خود در بیاورد.

ویژگی های درایو اشنایدرالکتریک

از ویژگی های بارز درایو اشنایدر الکتریک میتوان به صرفه جویی و کاهش مصرف برق اشاره کرد.

همچنین از دیگر ویژگی های درایو اشنایدر الکتریک میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 •  وجود فیلتر EMC
 • DC CHOKE داخلی جهت کاهش هارمونیک های جریانی
 • پنل  گرافیکی کاربر پسند
 • نقش محافظت کننده از الکتروموتورها
 • افزایش طول عمر بالای الکتروموتورها
 • کاهش بسیار چشمگیری در مصرف انرژی (کاهش انرژی مصرفی الکتروموتور)
 • تنظیم سرعت موتور به میزان مورد نیاز
 • حفاظت های ولتاژی و جریانی

برخی از مزایای درایو اشنایدرالکتریک

 • با درایو اشنایدرالکتریک میتوان بر روی گشتاور مورد نیاز موتور کنترل داشت
 • با درایو اشنایدر الکتریک میتواند  دور بر دقیقه موتور را کنترل کند
 • با درایو اشنایدرالکتریک میتوان زمان رسیدن به سرعت تعیین شده را کنترل نمود
 • با درایو اشنایدرالکتریک میتوان تعیین کرد موتور در چه دوری چه گشتاوردی داشته باشد و بالعکس

از میان درایوهای اشنایدر الکتریک ، درایو سری Standard Drives و Compact Drives  بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف دارد.

کاربرد های درایو اشنایدرالکتریک

درایو های اشنایدر الکتریک میتوانند روشن و خاموش شدن موتورهای الکتریکی را تحت کنترل و نظارت خود در بیاورند. این قابلیت  درایو اشنایدرالکتریک باعث شده تا الکتروموتور ها بتوانند امکان زمان پذیری هوشمند را پیدا کنند.نکته ی قابل توجه این است که موتورها با استفاده از این درایوهای اشنایدرالکتریک  میتوانند به صورت کاملا آرام و به تدریج روشن و سپس خاموش شوند.این عامل باعث میشود تا از میزان تنش های مکانیکی در کوپلینگ ها و دیگر ادوات و تجهیزات جلوگیری شود.

این سیستم ها دارای کاربرد های صنعتی و سنگین هستند. از جمله موارد استفاده از این تجهیزات می‌توان به استفاده از آن‌ها در تسمه نقاله و تاسیسات بالابری اشاره کرد. از این درایو های اشنایدرالکتریک در کنترل پمپ و هم‌چنین برنامه کنترل آسانسور نیز استفاده می‌شود. صنایع پتروشیمی نیز از جمله صنایعی است که از این تجهیزات استفاده می‌کند. از دیگر صنایعی که در آن، اینورتر اشنایدر مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به صنایع خودروسازی اشاره کرد. ماشین سازی و هم‌چنین آب و فاضلاب نیز از دیگر موارد استفاده از این سیستم‌ها هستند. سیستم‌های تهویه و هم‌چنین هواسازها نیز از این تجهیزات بهره مند شده‌اند.

لازم است بدانید که این دسته از سیستم‌ها به نیمه رساناهای مدرن قدرت، وابستگی دارند و وظیفه اصلی آن‌ها این است که به کلید زنی و هم‌چنین هدایت نمودن ولتاژهای بالا و جریان‌های چند صد آمپری اقدام نمایند. این دسته از محصولات هم‌چنین نیاز به پردازنده‌های قدرتمند دارند تا از طریق آن‌ها بتوانند عملیات کنترل را انجام دهند.

درایو موجی مربعی یا Square Wave Inverters

این مدل درایو یکی از نامناسب ترین درایوها است ، به لحاظ اینکه موج مربعی یکی از بدترین نوع امواج برای اغلب وسایل الکتریکی است.قیمت این نوع درایو بسیار ارزان بوده و توان های کمتر از 500 وات را تحمل میکند به همین دلیل در مصارف خانگی و صنعتی کاربردی ندارد

درایو سینوسی اصلاح شده یا Modified sine wave inverters

درایو سینوسی اصلاح شده یکی از مقرون به صرفه ترین و در عین حال پرکاربرد ترین درایو های اشنایدرالکتریک  است.شکل موجی که این نوع درایو اشنایدر الکتریک ایجاد میکند شکل موج مربعی و شکل موج سینوسی کامل است.این نوع درایو اشنایدر الکتریک علاوه بر قیمت مناسب دارای کارایی نسبتا بالایی هم است ، اما بیشتر برای مصارف کوچک و خانگی کاربرد دارد.

مانند : رادیو ، تلویزیون و..

درایو سینوسی خالص یا Pure sine wave inverter

این نوع درایو اشنایدرالکتریک یک موج سینوسی کامل یا خالص را تولید میکند.قیمت این نوع درایو اشنایدرالکتریک نسبت به درایو های فوق بسیار بیشتر است اما توانایی راه اندازی انواع وسایل الکتریکی را دارد

درایو متصل به شبکه یا Grid Tie inverter

این نوع درایو اشنایدرالکتریک برای زمانی توصیه میشود که بنا بر هر دلایلی  نمیتوانید ارتباط  خود را با شبکه برق قطع کنید و یا زمانی که به شبکه برق متصل هستید و از انرژی خورشیدی و توربین بادی هم برای کاهش دادن میزان برق مصرفی از شبکه استفاده میکنید. در نتیجه ، با استفاده از این نوع درایو اشنایدرالکتریک  به هر میزان که سیستم خورشیدی یا توربین بادی برق تولید کند ، به همان میزان برق مصرفی از شبکه کم شده و در واقع هزینه های مصرفی کاهش می یابد

درایو جدا از شبکه یا Off Grid inverter

در درایو های اشنایدرالکتریک  در این حالت قابلیت اتصال به شبکه برق وجود ندارد و درایو به شبکه متصل نمیشود.در این نوع درایو های اشنایدرالکتریک  برق ذخیره شده در باتری از ولتاژ مستقیم به ولتاژ متناوب تبدیل میشود تا بتوان از ان برای وسایل برقی استفاده نمود .

درایو هوشمند اشنایدرالکتریک

 • با درایو اشنایدر الکتریک میتوان تعیین کرد که موتور چپ گرد شود یا راست گرد
 • با درایو اشنایدرالکتریک میتوان موتور را نرم راه اندازی کرد و نرم استاپ کرد
 • با درایو اشنایدرالکتریک میتوان باعث کاهش هزینه خرید مجدد موتور و همچنین تعمیرات شد

انواع درایو اشنایدرالکتریک

درایو اشنایدر محصولی است که توسط شرکت چند ملیتی اشنایدرالکتریک تولید شده است. این دسته از درایو ها با نام تجاری آلتیوار ساخته میشوند. درایو اشنایدر دارای انواع مختلفی است که جمله پر مصرف ترین این سیستم ها میتوان اینگونه نام برد.

 • آلتیوار ATV71 ، آلتیوار ATV340 ، آلتیوار ATV930 ، آلتیوار ATV950 ، آلتیوار ATV12
 • آلتیوار ATV212 ، آلتیوار ATV310 ، آلتیوار ATV32 ، آلتیوار ATV312 ، آلتیوار ATV320
 • آلتیوار ATV 61  ، آلتیوار ATV610 ، آلتیوار ATV630 ، آلتیوار ATV650

درایو / اینورتر / آلتیوار چیست؟

موارد استفاده درایو های اشنایدر الکتریک در صنعت

هر یک از درایوهای اشنایدرالکتریک  و آلتیوارها برای کاربرد های خاصی قابل استفاده هستند.برای مثال، بطور معمول از آلتیوار 12 در ماشین های تکفاز و ساده استفاده میشود.آلتیوار 312 برای ماشین ها و تجهیزات ساده تکفاز و سه فاز قابل کاربرد است. از میان این درایوها، آلتیوار 212 برای استفاده در پمپ و همچنین تاسیسات ساختمانی قابل استفاده است. آلتیوار 61 در بیشتر موارد در فن ها و پمپ های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد و آلتیوارهای 71 از جمله تجهیزات پرمصرف هستند که جهت مصارف صنعتی با گشتاور ثابت و در توان های بسیار بالا قابلیت کاربرد دارند.

بطور کلی درایو های اشنایدرالکتریک بصورت زیر دسته بندی میشوند :

 • Compact Drives
 • Integrated Drives
 • Linear Motion
 • LV & MV Drive Systems
 • Motion & Drives Controllers
 • Servo Drives & Motors
 • Specialized Drives
 • Standard Drives
 • Steppers Drives & Motors

گروه تهران کنترل نماینده اشنایدر الکتریک با بیش از یک دهه سابقه کاری درخشان در زمینه اتوماسیون صنعتی ، برق فشار ضعیف ، ابزار دقیق و کلیه تجهیزات برق صنعتی با دارا بودن کادر فنی مجرب آمادگی خود را جهت تامین تجهیزات برق صنعتی ، تعمیر سافت استارتر ، تعمیر درایو ، تعمیر پنل ، تعمیر انواع پی ال سی ها ، نصب و راه اندازی تجهیزات برق صنعتی ، اجرای پروژه های برق صنعتی اعلام می نماید.

تهران کنترل نماینده فروش برند معتبر اشنایدر الکتریک می باشد.اشنایدر الکتریک یک برند فرانسوی می باشد که تنوع بسیار زیادی در محصولات برق صنعتی دارد.محصولات اشنایدر الکتریک را می توان اینگونه نام برد: سافت استارتر اشنایدر الکتریک ، کنترل دور موتور (اینورتر یا درایو) اشنایدر الکتریک ، کلید هوایی اشنایدر الکتریک ، کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک ، کنتاکتور اشنایدر الکتریک ، کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک ،

کلید حرارتی اشنایدر الکتریک ، بی متال اشنایدر الکتریک ، شاسی فرمان سیگنال و امرجنسی اشنایدر الکتریک ، جوی استیک اشنایدر الکتریک ، پی ال سی  یا هوش مصنوعی اشنایدر الکتریک ، صفحه نمایش اشنایدر الکتریک ، سرو موتور و سرو درایو اشنایدر الکتریک ، سنسور اشنایدر الکتریک ، میکرو سوئیچ وپرشر سوئیچ اشنایدر الکتریک ، رله شیشه ای و رله حفاظتی اشنایدر الکتریک ، کاتالوگ اشنایدر الکتریک ، خازن و رگلاتور اشنایدر الکتریک ، پاور میتر اشنایدر الکتریک و تایمر اشنایدر الکتریک

pinterest